2013 m. balandžio 19 d., penktadienis

Apie vaikų simbolinius žaidimus, fantazijų pasaulį ir savojo "Aš" paieškas


Claude Monet, Camille Monet and a Child in the Artist’s Garden in Argenteuil, 
Šaltinis: čia
Visit the main page


   Ar kada pagalvojote, kad norėtumėte sugrįžti į vaikystės fantazijų ir pasakų pasaulį? Aš - taip. Juk, tiesiog gera būti vaiku. Gera norėti sužinoti. Mielai miegočiau pietų miegelio, nesipriešinčiau ir devintą vakaro į lovą guldoma, ir apkamšoma, ak. O klausytis pasakos, svajoti, klausti, bandyti suprasti, - rodos, toks gražus laikas. 

  Grįžtant iš vakarinio pasivaikščiojimo su sūnumis, Joris (4 m.), važiuodamas dviračiu šalia autobusų žiedo,  susimąstė:
 - Ar autobusas yra sunkvežimio moteris? Ir čia pat pasitaisė, - žmona? :)
 - Gali būti, bet kas tada yra troleibusas? - nusijuokiau ir susirūpinau.
 - Mmmm, dėdė, - nepasimetė vaikas.

  Smagiausia stebėti, kaip apie dienos planus šnekasi Jorio mašinos, kaip jis gamina ir siūlo įvairiausius patiekalus mums, konstruoja namus su balkonais ir terasom, kelių aukštų garažus, ar laukia svečiuose Mikės Pukuotuko.. Netrukus turėsiu tokį dvigubą džiaugsmą - žaisti simbolinius žaidimus ims ir Benukas. 

  Fantazija vaikui,  kaip asmeniškas ir kūrybiškas aplinkos atspindys, yra tokia pat reali, kaip ir tikrovė (Pileckaitė-Markovienė, Nasvytienė, Bumblytė, Vystymosi psichologija, Vaikystė, 2004).
  Mažas žmogus ima vertinti savo santykį su tikrove. Bando suprasti procesų kaitą, atsiranda empatija. Sugebėjimas kalbėti, pasakoti, suprantamai išreikšti savo mintis keičia vaiko mąstymą ir vertes. Žinoma, tikrosios vertės atpažįstamos stebint šeimos pavyzdžius, tačiau išvadas savo mažytėje galvelėje vaikai susidėlioja patys. Tad, ir pati sau sakau - būkime atsargūs!


Pasiskaitymui, įdomu:

Apie gabius vaikus, Projektas  vaikams.eu






2013 m. balandžio 14 d., sekmadienis

Pusiausvyros paieškos: lankstumas priimant sprendimus


Šaltinis: Images of flowers


    Geriausi projektai atspindi socialinį darbo pobūdį, kai žmonės vienas kitam yra ne tik informacijos tiekėjai, bet ir ištekliai. Todėl esminis tokių santykių tikslas - rasti pusiausvyros tašką išcentrinių ir įcentrinių jėgų sukūryje. Tam gali prireikti ieškoti alternatyvų ar perkelti pusiausvyros taškus (Brown, Duguid, 2004).

  Pusiausvyra  prabėgusio lygiadienio proga nejučia įtraukia apmąstymams. Tai ir balansas, harmonija ir susitaikymas. O susitaikyti sunku. Nepaprastas ryto rūkas kaip informacijos ribotumas apsunkina arba palengvina sprendimus. Lyg konstruotum Lego - be trūkstamos detalės mašina nevažiuos, neatradus pusiausvyros ir lankstumo tarp žaidėjų - žaidimas neįvyks.

  


2013 m. balandžio 8 d., pirmadienis

Valiooo - Joriui jau visi ketveri!

Gimtadienio išvakarėse 

   Šiandien mūsų šeimai ne tiesiog įprastas pirmadienis. 
- "Labas rytas, mama! Ar žinai, kad šiandien mano gimtadienis? Benai, padainuok man su gimimo diena!" :)

  Šį rytą Saulė šviečia mūsų Joriui, kuriam 9.27 sueis lygiai ketveri! Paprastai šia proga atidarydavome piknikų sezoną Dūkštų Ąžuolyne, bet šiemet, rodos, pavasaris mus pamiršo ir sniego kalnai paslėpė nė nepasirodžiusias žibuokles.

  Gera stebėti augantį savo vaiką, net norisi sustabdyti žavias akimirkas. Tiesiog jauku ir miela diena iš dienos atsakinėti į paprastai nepaprastus klausimus, pyktis ir taikytis, apsikabinti ir išgirsti "myliu". Gyvenimas įgauna kitą spalvą ir naujų prasmių. Su gimtadieniu, smalsuoli!



Gimtadienio išvakarėse 




2013 m. balandžio 4 d., ketvirtadienis

Apie motyvaciją, jos poreikius ir atlygį


Šaltinis: A wedding planner

  Sniegas toks įkyrus, kad net užsimerkus įsivaizduoju kvepiančias ir žydinčias tulpes. Vėl atėjo metas postūmiui - atsiversti D.Carnegie (2011) mokymų knygą Lyderystės meno tema. Šįkart apsistojau ties motyvacija, kurią naudinga įvardinti pačiam sau ir, kuri suteikia jėgų veikti. 

  Įdomu - motyvacija gali būti trijų raiškos formų:
  1.  Neigiama;
  2.  Teigiama (save priskirčiau šiam tipui, su išlikimo sąlyga - vis reikia rasti postūmį);
  3.  Individuali savimotyvacija (kaip papildoma teigiama motyvacija, kurią nuolatos reikia atnaujinti). 
  
  Vienai iš šių arba mišriai motyvacijos formai ir lyderystės elgsenos tipui būdingos savybės yra šios: principingumas, sąžiningumas, atkaklumas, drąsa, atsidavimas, nuoširdumas, aistra, pasitikėjimas, išmintis, ryžtingumas, gailestingumas, asmens charizma. Lyderystės filosofijos esmė - žmogaus ir organizacijos vertybių sistema, leidžianti siekti užsibrėžtų tikslų. O tikslo pojūtis ir teigiama motyvacija tenkina žmogaus "troškimą būti didžiam" (Z.Freud).

  Motyvuojančių poreikių teorija (pagal D.McClelland), kurios išskirti bruožai įtakoja asmens elgseną, įvardina tris tarpusavyje susijusius motyvuojančių poreikių tipus: 
  •   Pasiekimų poreikis, kurio esminė varomoji jėga - rezultatas. Svarbūs ir atsiliepimai bei laimėjimo jausmas. Anot autoriaus, į pasiekimus orientuoti žmonės verčia planetą suktis. Tikra tiesa - net žingeidus beveik keturmetis verčia mano planetą suktis. Užvakar pirmą kartą parašęs MAMA (atvirkščiai, bet Pats!), ir toliau atkakliai klausinėdamas raidžių ir skaičių savo tikslų pasieks;
  •   Valdžios ir galios poreikis atspindi svarbą, įtakingumą ir efektyvumą;
  •   Priklausymo poreikis - vertinami tarpasmeniniai santykiai ir komandos galimybės. 
  
   Pamatuota rizika visuomet duoda rezultatą. Taigi, net tą patį nepasiteisinusios rizikos faktą galime priimti ne kaip pralaimėjimą, o žingsnį laimėjimo link. Nesėkmė užgrūdina, o atlygis daro stebuklus.